Bagrem (Robinia pseudoacacia) je porijeklom iz Sjeverne Amerike i spada u ogromnu porodicu mahunarki – podvrsta je akacije i u bliskom srodstvu s bobom, grahom i divljim grahoricama. Na našim prostorima široko je rasprostranjen jer je zbog brzog rasta planski sađen oko puteva i pruga. Mnogi ga smatraju i invazivnom vrstom budući da se velikom brzinom širi iz izdanaka. Međutim, danas bagrem predstavlja vrlo važnu biljnu vrstu koja pruža obilje cvjetnog nektara za pčele, što jamči košnice pune meda.
Drvo je visoko oko 20 m i formira bogatu ali prozračnu krošnju. Na granama se nalaze oštri trnovi – zaštitnici pupoljaka iz kojih se razvijaju grozdasti cvatovi s dvadesetak bijelih ili rozih cvjetova. Cvjetovi su medonosni, pa je bagrem vrlo značajan za pčelarstvo budući da pčelama osigurava ranu “ispašu” za aromatični prvi godišnji med. Iz cvjetova se kasnije razvija plod – mahuna tamnosmeđe boje duga oko deset centimetara, a u njoj se nalazi desetak sjemenki.

Bagrem se rabi za mnoge proizvode
Cvate tijekom svibnja kada nas obraduje prekrasnim snažnim mirisom. Kad proklije, u prvih godinu dana može narasti do 1 metra visine, a cvat mu možete očekivati treću godinu. Cvijet treba brati neposredno prije otvaranja, a listove dok su još mladi. Mogu se jesti svježi ili pohani. Od cvjetova bagrema izgrađuje se eterično ulje koje se rabi u kozmetici, a ulje iz sjemenki za tehničku uporabu. Iako se može pročitati da se kuhane sjemenke bagrema mogu jesti ili pržene poslužiti kao zamjena za kavu, preporučamo da se u to nipošto ne upuštate jer sadrže otrovne spojeve.
Bagrem se upravo zbog tih otrovnih tvari gotovo više i ne koristi u ljekovite svrhe jer postoje druge biljke koje su po tom pitanju puno sigurnije. Od dijelova bagrema još se koriste samo cvjetovi u grozdovima koji se beru odmah na početku cvatnje, zatim se suše na suhom mjestu ili u pećnici. Nakon što se osuše, cvjetići se skidaju s grozdova i čuvaju u papirnatim vrećicama. Radi divnog mirisa i okusa, najčešće se koriste u čajnim mješavinama, a samostalno kao lijek. I svježi cvjetovi sadrže otrovne spojeve robinin i sinigrin koji sušenjem i kuhanjem potpuno nestaju iz cvjetova.
Ljekovitost cvijeta, ali i lista
U narodnoj medicini najčešće se upotrebljavaju cvijet (u obliku čaja za iskašljavanje i protiv prehlade) i list (za pojačano izlučivanje žuči). Cvjetovi bagrema sadrže znatne količine vitamina C, kao i eterično ulje, smolu, tanin i sirinogin – supstance koje udružene imaju snažno diuretičko djelovanje i opuštaju mekana tkiva. Zbog toga se bagremov čaj i preparati od cvijeta koriste protiv kašlja, grčeva u trbuhu, nakupljanja tekućine… Budući da ima i antiseptično svojstvo, često se primjenjuje u slučaju zubobolje i upalnih procesa u ustima i želucu.
Čaj od cvijeta bagrema također suzbija reumatske bolove, smanjuje povećano izlučivanje kiseline i pomaže kod gastritisa, žgaravice, čira na želucu i dvanaesniku. Mladi listovi bagrema sadrže niz tvari snažnog antiseptičnog djelovanja, pa se koriste prilikom virusnih prehlada i infekcija. Gorke tvari iz listova stimuliraju izlučivanje žuči, te se bagrem često upotrebljava u slučaju problema s probavom. Kora bagrema ne smije se upotrebljavati jer je otrovna. Kod životinja koje grickaju koru može izazvati teško trovanje i uginuće. Zbog više toksičnih sastojaka, ne bi se trebale koristiti kora, zreo list i sirove sjemenke.
Pažnja! U cijeloj biljci nalaze se fasin, robin i benzoaldehid – otrovne tvari čija je najveća koncentracija u zreloj kori i plodovima. Ovi spojevi su vrlo toksični pa koru i plodove bagrema nikako ne treba koristiti jer mogu izazvati teško trovanje. Ovi spojevi razaraju eritrocite i tkiva.
Bagrem je dobar za čaj pa čak i za palačinke
Zahvaljujući interesantnom slatkastom okusu, cvjetovi bagrema našli su široku primjenu u veganskim menijima i “divljim” kuharicama. Međutim, sve češće koriste se i u domaćoj kuhinji – za pripremanje salata, ali i sladoleda, limunada, sirupa, ratluka i palačinki. Palačinke i pohani cvjetovi bagrema svakako su najpopularniji, ali ne obavezno i najzdraviji specijaliteti, budući da se u njihovoj pripremi upotrebljava dosta bijelog brašna, šećera i ulja. Daleko više koristi bagremov cvijet pruža u čaju, svježim salatama ili limunadi.
Blagotvorni bagremov med
Bagremov med je izrazito svijetle žute boje, blage i ugodne arome. Budući da su cvjetovi bagrema bogati nektarom predstavljaju prvu “ispašu” za pčele, bagremov med nudi obilje minerala, vitamina (C, ali i A i više vitamina grupe B) te vrijednih nutritivnih spojeva koji imaju jako antibiotsko djelovanje – dakle, svega onog okrepljujućeg što je potrebno našem organizmu poslije iscrpljujućih zimskih mjeseci. Bagremov med smanjuje izlučivanje želučane kiseline, te smiruje želudac i crijeva, regulira apetit i slabu probavu. Zbog toga što djeluje umirujuće koristi se protiv nesanice, živčane napetosti i stresa, a posebno je poznato njegovo sinergijsko djelovanje s čajem od kamilice. Ispijanje čaja od kamilice zaslađenog žličicom bagremovog meda savjetuje se u večernjim satima jer osigurava miran san.
Recepti
Bagremov čaj za lakše iskašljavanje
• Četrdeset grama cvijeta bagrema i po 10 grama miloduha i metvice prelijte s pola litre kipuće vode. Poklopite i poslije osam sati procijedite. Čaj pomiješajte s pola kilograma lipovog ili planinskog cvjetnog meda i svaki sat pijte po jednu žlicu.
• Po 20 grama bagremovog i lipovog cvijeta i korijena slatke paprati prelijte s pola litre kipuće vode. Poklopite i nakon osam sati procijedite. Pomiješajte s pola kilograma lipovog ili planinskog cvjetnog meda i svaki sat pijte po žlicu čaja.
Bagrem protiv proširenih vena
Pomiješajte po 20 g cvijeta gloga, bagrema, bazge i lista rutvice pa 4 žlice ove mješavine prelijte s pola litre hladne vode. Poklopite i ostavite da prenoći. Sutradan zakuhajte mješavinu te je ostavite da se ohladi. Zasladite bagremovim medom i pijte tijekom dana umjesto vode.
Problemi s probavom
Listove bagrema sitno nasjeckajte pa prelijte žličicu čaja s 250 ml vrele vode. Ostavite da odstoji tri minute. Pijte dvije do tri šalice dnevno, ali ne duže od tri dana.
Poremećaji menstrualnog ciklusa
Jednake količine ružmarina, metvice, lista bagrema i cvijeta nevena pomiješati pa jednu žlicu smjese prelijte sa 300 ml kipuće vode. Ostavite poklopljeno 10-15 minuta, zatim procijedite i triput dnevno pijte toplo prije jela. Ista količina može se piti i tijekom dana – svaka dva sata po nekoliko gutljaja.
Upala mjehura i bubrega
Pomiješajte 100 grama cvijeta bijelog bagrema, 50 grama pirevine i 30 nevena pa 2 žlice mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode i ostavite poklopljeno da odstoji pola sata. Procijedite i pijte tijekom dana.
Visok krvni tlak
Pomiješajte 30 grama cvijeta bagrema, 20 grama srdačice i po 10 grama cvijeta gloga i cvijeta nevena pa 2 žlice mješavine prelijte s 5 dl kipuće vode. Ostavite poklopljeno da odstoji pola sata, zatim procijedite i pijte tijekom dana.
Diuretski džem od bagremovog cvijeta
Napunite četiri šalice zapremnine 200 ml očišćenim cvjetovima bagrema i prelijte ih sa 3 šalice kipuće vode. Poklopite i ostavite preko noći. Procijedite čaj pa zakuhajte tekućinu. Dodajte 4 žličice limunovog soka, paketić pektina i 4 žlice zaslađivača po želji (med, javorov sirup …). Kuhajte uz povremeno miješanje sve dok se džem ne zgusne. Dok je vruć, ulijte ga u sterilizirane tegle, dobro zatvorite i čuvajte u hladnjaku. Svakodnevno se može uzimati po jedna žlica džema.
IZVOR: www.ljekovitapriroda.com
VAŽNA NAPOMENA: Ovaj članak je isključivo informativnog karaktera. Za bilo kakav savjet, dijagnozu ili liječenje obavezno se obratite svome liječniku!