Biljka bosiljak je do 50 centimetara visoka, snažno aromatična jednogodišnja biljka, koja se razraste gotovo u grm. Dugopeteljkasti, po obliku ovalni listovi s nazupčanim rubom, živo su zelene boje, a cvjetovi su bijeli, ružičasti ili ljubičasti. Postoje različite vrste uzgojenog bosiljka. Razlikuju se po visini, veličini listića te po mirisu i okusu. Niže sorte su aromatičnije.
Bosiljak se još zove bosiok, basilikon, bazilika.
Prvobitna domovina bile su mu Indija i Iran, gdje uspijeva kao višegodišnja biljka. U nas se udomaćio od davnina i to ne samo kao omiljeno pučko cvijeće već kao i začin i za religijske obrede. Uzgaja se prije svega u zemljama na Sredozemnom moru (Francuska, Italija), te u SAD.
Kako se uzgaja, prerađuje i čuva biljka bosiljak?
Sjeme bosiljka se sadi u proljeće u rastresitu i plodnu zemlju u toploj zavjetrini. Nakon približno dva mjeseca, tik prije cvjetanja, kad biljka sadrži najviše eteričnog ulja, kosi se na podnevnom suncu neposredno nad zemljom. Pokošeno lišće i vršci cvijeća se suše u sjeni, na otvorenom, ili u sušionicama. Dobro osušeni začin čuva se u tamnim i hermetički zatvorenim posudicama.
Svježe listiće bosiljka možemo čuvati i na “talijanski” način. U čaši složene listiće posolimo, zalijemo maslinovim uljem, a čašu zatvorimo i stavimo u hladnjak.
Upotreba bosiljka u kuhinji
Svježi listovi bosiljka su nenadomjestivi prigodom pripreme umaka i jela od rajčice. Primjereni su i za začinjavanje raznih drugih jela od povrća, a prije svega od graška i graha. Stavljamo ga, također, u razne juhe od povrća i variva, u svježe salate, namaze i umake od povrća, pečenke, u tekućinu za kuhanje riba i na pržene ribe. Bosiljak je naročito omiljen u talijanskoj, francuskoj i grčkoj kuhinji.
Upotreba bosiljka u industriji
U mesnoj industriji koriste u malim količinama sušeni samljeveni začin, prije svega, za kuhane kobasice i kobasice za pečenje. Ekstrakt bosiljka koristi se i u industriji likera za pripremu biljnih likera. Eterično ulje začina je cijenjeno, kako u industriji parfema tako i kozmetike, prigodom izrade zubnih pasta i vodica za usta.
Ljekovita vrijednost koju ima biljka bosiljak
Bosiljak potiče apetit, povoljno utječe na probavu i olakšava ispuštanje plinova. Uspješno se koristi i kod katara želuca, upale tankog crijeva, kod trovanja želuca i crijeva, te za bolesti urinarnog trakta. Čaj od bosiljka ublažava kašalj, a služi i za grgljanje kod bolesti grla i protiv promuklosti. U njemu natopljeni oblozi pomažu boljem zacjeljivanju rana.
Ljudi imaju veliko povjerenje u bosiljak, pa bi trebalo ispitati što je u njemu magija, a što stvarna ljekovita vrijednost.
VAŽNA NAPOMENA: Ova objava je isključivo informativnog karaktera. Za bilo kakav savjet, dijagnozu ili liječenje obavezno se obratite svome liječniku!