Bilo da ga radite od orašastih plodova, agruma, bilja ili raznih začina, domaći liker iz kućne radinosti uvijek je vrlo cijenjeni aperitiv i poslastica u kojoj možete uživati osmišljavajući vlastite recepte i najdraže kombinacije.
Domaći liker od vina s vanilijom
Sastojci:
– 1 l crnog 6
– 3 dl ruma
– 1 vanilija
– korica od limuna
– 60 dag šećera
Priprema:
Vino, šećer i vanilija kuhaju se pola sata. Kada se ohladi doda se rum, izmiješa i zatvori u boce.
Liker od vina s borovnicama
Sastojci:
– 1 l dobroga crnog vina
– 30-40 dag šećera
– 40 dag borovnica
– 1,5 dl ruma
– 1 naranča
– 1 limun
– 1 štapić cimeta
– 3-4 klinčića
Priprema:
Limun i naranču narežite skupa sa korom na kolutove te sve sastojke (osim ruma) zakuhajte i neka i neka kuhaju 10-15 minuta. Pustite preko noći da se ohladi, procijedite, dodajte rum, dobro promiješajte i liker je gotov!
Domaći liker od piva
Sastojci:
– 1 l piva
– 2 dl ruma
– 14 velikih žlica šećera
– 2 vrećice vanilin šećera
Priprema:
Pivo sa šećerom staviti da zavrije oko 2-3 minute. Ohladiti i dodati rum i vanilin šećer. Naliti u bocu.
Arancello
Arancello je liker koji je nastao prema receptu za limoncello i jedan je od specijaliteta iz susjedne Italije.
Sastojci:
– 9 naranči (neprskanih)
– 1 l alkohola
– 1,5 l vode
– 350-400 g šećera
Priprema:
Narežite koru na male (što sitnije) trakice, kako biste olakšali cijeđenje aromatičnog ulja. Stavite u staklenku i prelijte alkoholom te dobro zatvorite. Držite na tamnom i hladnom mjestu 15 dana, a svaki dan lagano promiješajte. Od šećera i vode skuhajte sirup i kad se ohladi zamiješajte s alkoholom i narančama. Dobro promiješajte i procijedite u boce. Ne zaboravite dobro ocijediti i kore koje vam ostanu u cjedilu ili gazi kako bi izašlo što više okusa. Spremite na barem 3 mjeseca, ali još je bolje ako par boca spremite i na duži period.
Domaći liker limoncello
Sastojci:
– 1 l votke ili alkohola
– 12 zelenih neprskanih limuna
– 1,5 litra vode
– 650 g šećera
Priprema:
Operite limune i skinite im samo gornju kožicu (bez bijelog dijela). Stavite je u veću staklenu posudu koja se može poklopiti. Zalijte alkoholom i ostavite da stoji najmanje 2, a najbolje 4 tjedna. Potom prokuhajte vodu i šećer, ohladite i nalijte u mješavinu korica i alkohola. Ostavite da stoji još barem 2, a najbolje 4 tjedna. Pretočite u boce koje se daju dobro začepiti i spremite na hladno (može i u hladnjak).
Liker od limuna
Sastojci:
– 5 neprskanih limuna
– 1/2 l 90% alkohola
– 50 dag šećera
Priprema:
Limune dobro oprati i obrisati, oštrim nožem skinuti gornji žuti sloj i narezati na tanke rezance. Staviti u bocu širokog grla i uliti alkohol. Začepiti i ostaviti da stoji najmanje tjedan dana, a najbolje cijeli mjesec. Svaki dan jednom dobro protresti. Pristaviti šećer sa 1/2 vode i kada provrije, smanjiti temperaturu i kuhati najmanje 5 minuta da se dobije sasvim proziran sirup. Još dok je mlako uliti odstajali i dobro procijeđeni alkohol. Ohladiti dobro i gotov liker uliti u boce i začepiti. Može se odmah piti ali je bolje da još par dana odleži.
Domaći liker od kupina
Sastojci:
– 50 dag kupina
– 25 dag šećera
– 1 l rakije (40%)
Priprema:
Kupine operite i pustite da se osuše na čistoj krpi. Izmiješajte ih sa šećerom, stavite u staklenku od otprilike 2 litre i zalijte rakijom. Staklenku dobro zatvorite i ostavite na suncu 6 tjedana. Povremeno dobro protresite. Nakon toga liker procijedite u boce i dobro zatvorite. Neka odleži još 1 do 2 mjeseca.
Višnjevac
Sastojci:
– 2 kg višanja
– 2 kg šećera
– 2 l alkohola ili rakije
– 50 g istucanih koštica svježih trešanja
Priprema:
Zrele višnje očistiti od peteljki, oprati i poredati u veću teglu red višanja, pa posuti šećerom i istucanim košticama od trešanja. Naliti alkohol (rakiju), povezati celofanom i ostaviti da stoji na suncu (ne prejakom) oko mjesec dana. Potom procijediti kroz gazu, uliti u boce i ostaviti na hladno mjesto. Liker od višnje maraske možete napraviti tako da složite limunovu i narančinu koru, klinčiće i šećer u prahu, te ostavite na suncu nekoliko dana. Tom soku se doda rakija loza i ostavi 2 mjeseca na suncu.
Domaći liker od jagoda
Sastojci:
– 1 kg jagoda
– 1 kg šećera
– 1 l vina po izboru – bijelo ili crno
– 2,5 dl ruma
Priprema:
Jagode, šećer i vino stavimo u posudu i ostavimo da odstoji 24 sata. Umiješamo rum i zakuhamo, samo neka zakipi, ne dalje kuhati. Vruće uliti u boce.
Liker od malina
Sastojci:
– 2 kg malina
– 2,5 kg šećera
– 1 l crnog vina
– cimet
Priprema:
Kratko prokuhati 2 kg zelenih malina, izgnječiti ih, staviti u teglu od 4 litre, preliti vinom i ostaviti na hladnome mjestu 5 dana. Svaki dan pomiješati drvenom kuhačom. Nakon toga maline propasirati, uliti u lonac, dodati šećer i malo cimeta pa kuhati na štednjaku 5 minuta. Ohladiti, procijediti kroz gazu, uliti u boce, zatvoriti i čuvati na hladnom mjestu.
Domaći liker od krušaka
Sastojci:
– 1 kg krušaka
– 1 kg šećera
– 1 l alkohola
Priprema:
Zrele kruške dobro oprati, narezati na tanke kriške, staviti na čistu dasku, prekriti gazom (radi zaštite od prašine i insekata) i sušiti na suncu 2-3 tjedna. Zatim suhe kruške narezati na sitnije komadiće, pa za svaku litrenu bocu izmiješati 200 g suhih krušaka sa 100 g šećera, staviti u boce i preliti alkoholom. Boce dobro zatvoriti i ostaviti na toplom mjestu mjesec dana. Nakon toga liker procijediti kroz gazu, uliti u čiste boce, dobro ih zatvoriti i ostaviti.
Liker od šumskog voća
Sastojci za 5 l likera:
– 4-4,5 l rakije (loza, šljivovica ili rakije koje vam se sviđa okus)
– 1 kg šumskog voća (ribizla, kupina, malina, jagoda i borovnica – može i smrznutoga šumskog voća)
– 500 g kandiranoga bijelog šećera
Priprema:
U jednu tamnu bocu zapremnine 5 l i širokog grla ubacite voće i kandirani šećer. Sve skupa zalijte rakijom i dobro promućkajte. Tijekom prvog dana svako malo promućkajte, sve dok se šećer ne rastopi. Bocu čuvajte na tamnom mjestu na temperaturi od 16-20 stupnjeva C oko tri mjeseca. Pritom je jednom tjedno promućkajte. Liker servirajte u čaši koju ste držali u ledu, u zamrzivaču. Izbjegavajte dodavanje leda jer razvodnjuje okus.
Domaći liker od meda i vanilije
Sastojci:
– 25 dag meda
– 5 dl 96% alkohola
– 2 vanilin šećera
Priprema:
U alkohol za liker (kupuje se u ljekarni) stavlja se vanilin šećer, dobro zatvori plutenim čepom i na hladnom mjestu čuva 2 dana. Poslije ovog vremena, zagrije se 5 dl vode, dodaje med i miješa da se potpuno ohladi i otopi. Potom se voda izmiješa sa medom i alkoholom, ulije u bocu, dobro zatvori i drži na hladnom mjestu 15 dana. Nakon toga liker se može poslužiti.
Liker od suhih smokava
Sastojci:
– 1 l rakije lozovače
– 20 dag suhih smokava
Priprema:
U litru lozovače stavimo prepolovljene suhe smokve. Ostavimo ih da se moče uz miješanje svakih 5 dana. Nakon dva mjeseca smokve izvadimo da ne preuzmu sav alkohol iz rakije. Liker možete poslužiti i rashlađen.
Domaći liker od dunja
Sastojci:
– 1 l rakije
– 1 kg dunja
– cimet
– 350 g šećera
Priprema:
Dunje očistiti krpom (ne smije ih se prati), oljuštiti i staviti u teglu samo ljuske, a ostalo upotrijebiti za kompot. Naliti rakiju, hermetički zatvoriti i ostaviti tako da stoji 6-7 tjedana. Potom se šećer skuha s vodom, stavi cimet i sve zajedno stavi da vrije 3 minute. Ohladiti i uliti u teglu sa ljuskama i rakijom. Procijediti kroz gazu i uliti liker u manje boce.
Liker od mente
Sastojci:
– 100 g listova mente (metvice)
– 1/2 kg šećera
– 1 l 90% alkohola
– 1 l vode
Priprema:
Listove mente ubrati rano ujutro. Staviti ih u staklenku, dodati alkohol, hermetički zatvoriti i ostaviti tako 10 dana. Svaka 2 dana protresti staklenku. Nakon 10 dana procijediti preko gaze i dobro ocijediti listove. U litri vode otopiti šećer i kuhati nekoliko minuta. Kada se ohladi dodati alkohol u staklenki. Ostaviti 24 sata, filtrirati i spremiti u prozirne boce da se lijepo vidi zelena boja likera.
Domaći liker od breskvi – marelica
Sastojci:
– 1 kg breskvi
– 400 g šećera
– pola litre votke
– 100 ml alkohola
Priprema:
Oprane i osušene (ne oguljene) breskve izrezati na četvrtine, složiti u veću posudu i posuti šećerom. Ostaviti ih u posudi nekoliko dana, dok ne puste sok. Potom doliti votku i alkohol. Posudu dobro zatvoriti i ostaviti 2-3 tjedna. Liker procijediti kroz gazu, uliti u čiste boce i dobro ih zatvoriti.
Liker od ruže
Sastojci:
– 5 dag ružinih latica
– 1 l rakije
– 5 dl vode
– 30 dag meda
Priprema:
U kipuću vodu ulijeva se med, kad se otopi, posuda se skida sa vatre, dodaju se ružine latice i prekriva posuda. Nakon 10 minuta voda se procijedi kroz dvostruku gazu, dodaje se rakija te promiješa. Kad se tekućina sasvim ohladi, ulije se u boce te dobro zatvori plutenim čepom. Liker se čuva oko mjesec dana na hladnom i suhom mjestu i tek nakon toga se može poslužiti.
Domaći liker od oraha – orahovac
Sastojci:
– 0,5 kg zelenih oraha
– 1 l alkohola ili rakije komovače
– 3 dag cimeta
– 7,5 dl vode
– 3 dag klinčića
– 750 dag šećera
Priprema:
Orasi se operu, obrišu, razrežu na komadiće i stave zajedno sa začinima u alkohol. Tekućina se dobro začepi i ostavi 30 dana. Nakon toga se šećer i voda kuhaju, pa kad je sirup čist i gust, izmiješa se s alkoholom. Liker se zatvori u boci i pusti da odleži nekoliko tjedana.
Liker od badema
Sastojci:
– 400 ml votke
– 100 g sjeckanih badema
– 90 g šećera
– 1/2 bočice ekstraktnih badema
– 1/4 žličice cimeta
Priprema:
Staviti sastojke u staklenku i temeljito protresti. Pustiti da odstoji 2 tjedna. Potom procijediti, po želji dodati još šećera i pustiti da odstoji još 2 tjedna.
Domaći liker od kave
Sastojci:
– 5 dag kave
– 2 dl vode
– 1/2 kg šećera
– 1/4 l alkohola
– vanilija
Priprema:
Od kave se skuha jaka kava. Šećer se skuha u sirup, pa se kuhana i procijeđena kava doda u ohlađeni sirup. Zatim se dodaju alkohol i vanilija a boca dobro zatvori. Nakon nekoliko tjedana liker se procijedi i može se koristiti.
IZVOR: www.ljekovitapriroda.com