Osnovni pojmovi
Kanasta je logičan nastavak razvoja Remi-igara, ipak cilj igre, kao i način stjecanja prednosti u odnosu na protivnike su potpuno drugačiji, pa je ona zbog toga i svrstana u posebno poglavlje. Poput remija, i kanasta se isključivo igra na kombinacije, a štihovi, čak ni kao pojam u njoj ne postoje. Osnovni cilj igre je, sastaviti ih i izložiti što više. Suprotno od Remija, ne samo da se ne treba osloboditi karata iz ruku, nego ih je poželjno imati što više, a sa njima neprestano izlagati nove i nove Kombinacije. Zatvoriti igru, ovdje je samo dio strategije igrača, a nikako prioritet u igri.
Glavna tehnička karakteristika kanaste je, veliki broj karata u rukama, a često u igri sudjeluju tri i više špilova. Svi veći proizvođači karata, u svom programu imaju i “Komplet za kanastu i Sambu”, a on se sastoji iz tri špila. Dva od njh imaju isti dizajn na poleđini, a treći se razlikuje.
Cilj igre kanasta
U kanasti, igrači izlažu izloške, slično Remiju. Kako oni ovdje izravno donose bodove, cilj svakog igrača je formirati ih što više. Ovdje je uobičajena pojava, da igrač i po nekoliko puta tijekom dijeljenja može završiti igru ali to ipak ne čini. On pokušava uvećati broj svojih karata u rukama i dalje izlaže nove izloške, koji mu donose bodove, a tako i prednost nad protivnicima.
Broj igrača:
U igri mogu sudjelovati 2 do 6 igrača i svako igra za sebe. U većini ostalih varijanti, u slučaju sudjelovanja više igrača u igri, oni se organiziraju u parove, ili čak u trojke.
Karte:
Za ovu varijantu kanaste, koristi se dvostruki špil karata, kao i četiri Jokera, koja im se pridodaju. Jokeri, ali i sve Dvojke, imaju ulogu da mijenjaju ostale karte, a nazivaju se “Divlje Karte”.
Vrijednosti karata su:
• Joker 50 bodova,
• Dvojke 20 bodova,
• Asovi, po 20 bodova,
• Od Osmice, do Kralja (8,9,10, J, Q, K), po 10 bodova,
• Od Četvorke, do Sedmice (4,5,6,7), po 5 bodova.
Trojke nemaju bodovnu vrijednost. One se ne mogu izlagati, a imaju posebnu funkciju, o čemu će biti riječi kasnije.
Dijeljenje
Dijeljenje, kao i sam tijek igre, odvijaju se u desnu stranu. Karte sječe igrač lijevo od djelitelja i pri tome pokazuje posljednju. Ako je u pitanju Dvojka, ili Joker, uzima ih sebi, pa zatim i eventualnu sljedeću “divlju kartu”. Tijekom dijeljenja, za toliko dobiva manje karata. Djelitelj prvom desnom daje 3 karte, a zatim dalje dijeli po dvije, dok ih svi ne dobiju po 14.U tom trenutku, jedino prvi desni igrač ima 15 karata. Ostatak se spušta na sredinu stola, licem na dolje. Ako netko tijekom dijeljenja dobije jednu, ili više Crvenih trojki (Herc, ili Karo), odmah ih spušta ispred sebe na stol, otvoreno. Umjesto njih, vuče nove karte sa vrha ostatka.
Izlošci
U kanasti se izlažu samo grupe karata istih vrijednosti, bez obzira na njihovu boju. Izložak mora sadržavati najmanje 3 karte. U njemu se mogu pojaviti i više “divljih karata”, ali ih mora biti, bar za jedan manje od osnovnih karata. Npr, ako izložak sadrži tri Petice, mogu mu se pridodati najviše dvije divlje karte (Dvojke, ili Jokera). Ako se tijekom igre priloži još jedna Petica, onda on smije sadržati 3 divlje karte.
Tijek igre
Igru započinje desni igrač od djelitelja. Kako on jedini ima 15 karata, u prvom potezu, samo jednu odbacuje i postavlja je pored ostatka, licem nagore. S njom započinje Hrpa za Odbacivanje. U daljnjem tijeku igre, svatko vuče po jednu kartu s ostatka, potez završava odbacivanjem jedne karte na Hrpu. Karte se na hrpi slažu, jedna preko druge, tako da se vidi samo gornja. Prije odbacivanja, igrač može nešto izložiti ili priložiti na već postojeći izložak. U kanasti, svatko izlaže isključivo na svoje izloške. Tijekom igre, svatko drži svoje izloške odvojene od protivničkih, jer je ovdje i najbitnije tko je što izložio.
Uvodni Izložak
Da bi se igrač “Otvorio” (izložio svoj prvi izložak), mora ispuniti određene uvjete. Uvodni izložak mora sadržavati određeni broj bodova, koji ovisi od trenutnog rezultata igrača, koji se Otvara i to:
• 50 bodova, ako igrač ima tekući rezultat 0, do 1495 bodova,
• 90 bodova, ako mu je tekući rezultat 1500, do 2995 bodova,
• 120 bodova, ako je tekući rezultat 3000 i više bodova,
• 15 bodova, ako mu je trenutni rezultat negativan.
Pod pojmom “Uvodni Izložak”, misli se na jedan, ili više izložaka, koji se moraju spustiti na stol u istom potezu, a obvezno sadržavati propisani broj bodova. Igrač koji se Otvorio, završava svoj red odbacivanjem jedne karte na Hrpu. U svakom sljedećem potezu, on može izlagati nove, ili prilagati na već postojeće izloške, bez ikakvog
ograničenja. Međutim, najvažnije za kanastu je, da on u daljnjem tijeku igre, može uzeti i cijelu hrpu za Odbacivanje.
Uzimanje hrpe za odbacivanje
Osnovna strategija svakog igrača je usmjerena ka uzimanju karata s Hrpe za Odbacivanje u svoju ruku. Od njih se formiraju novi Izlošci i prilaže se na već postojeće. Kako se ovdje svaka karta boduje. Uzimanje Hrpe za Odbacivanje se vrši po određenim pravilima. Igrač koji se otvorio, u svakom sljedećem potezu može, umjesto s ostatka, vući gornju kartu s Hrpe. Uvjet je, da s tom kartom odmah formira novi Izložak, koji ne smije sadržavati divlje karte. Drugim riječima, da bi vukao kartu s Hrpe, on u ruci mora posjedovati još dvije iste takve, što se u kanasti zove “Prirodni Par”. Kada sa Prirodnim Parom izloži kupljenu gornju kartu, on zatim uzima u ruke i cijelu hrpu
za Odbacivanje. Od tih karata, on odmah formira nove izloške, neke prilaže na već postojeće, a kada želi završiti svoj potez, jednu kartu iz ruke spušta pored ostatka, licem gore. S njom započinje formiranje nove Hrpe.
Crne trojke
Crne Trojke se ne mogu, ni izlagati, ni prilagati, već se samo odbacuju na hrpu za Odbacivanje. Kada se na hrpi nalazi Crna Trojka, s njom se ne može formirati izložak, pa se ne može ni vući. Kaže se, da je Hrpa “Zamrznuta”. Ako igrač formira dva izloška od karata istih vrijednosti u nekom od sljedećih poteza, on ih može spojiti u jedan. Do tog slučaja može doći na sljedeći način: Npr., igrač u svom Uvodnom izlošku izloži dva asa i Jokera, a iz taktičkih razloga, u ruci
zadržava još dva asa. Kada protivnik na hrpu odbaci asa, računajući da ih ovaj više nema, on ga uzima sa Prirodnim Parom asova iz ruke. Igrač se poslužio ovim trikom, da bi zatim uzeo i sve ostale karte iz Hrpe za Odbacivanje. U nekom od sljedećih svojih poteza, on ova dva izloške spaja u jedan.
Kanasta
Kada se tijekom igre u nekom izlošku nađe sedam karata, ili više, on se skuplja i stavlja preko svojih Crvenih Trojki. Ako igrač ne posjeduje ni jednu Crvenu trojku, skupljene karte stavlja jednostavno ispred sebe. Takav Izložak se naziva kanasta. Kanasta se uvijek odlaže licem gore, tako da se vidi njezina gornja karta. Svaka formirana kanasta donosi dodatne nagrade i to:
• Zlatna kanasta je sastavljena od sedam osnovnih karata, bez divljih, a donosi
nagradu od 200 bodova.
• Prljava kanasta (ili “Mješovita kanasta”, kako se naziva u ostalim varijantama) je
sastavljena od sedam karata istih vrijednosti, među kojima su i jedna, do tri divlje
karte, a vrijedi 100 bodova.
Da bi se formirane kanaste međusobno razlikovale, gornja karta kod Mješovite kanaste se uvijek postavlja crna, a kod Zlatne kanasta, crvena. U daljnjem tijeku igre, igrač može i dalje prilagati karte na kanaste, kao i na sve druge
svoje izloške.
Crvene trojke
Čim igrač formira bar jednu kanastu, on s njom pokriva Crvene Trojke koje od tog trenutka postaju nagradne, a na kraju partije mu donose, po +100 bodova svaka. U slučaju da se partija završi, a igrač nije formirao ni jednu kanastu, odnosno, nije pokrio Crvene Trojke, one su kaznene i donose, po -100 bodova svaka. S jednom formiranom kanastom, igrač formira sve svoje Crvene Trojke.
Završetak runde
Formiranje kanaste u ovoj igri ima višestruki značaj. Pored nagrada koje donose, postoji i Uvjet za Završetak runde, vezan upravo za njih. Da bi Zatvorio, igrač mora imati kompletiranu bar jednu Kanastu. Kao i u remiju, sada mu još jedino preostaje, da se oslobodi svojih karata, izlaganjem i prilaganjem. Sa posljednjom kartom se Zatvara, točnije, ona se odbacuje na hrpu, licem na dolje. Međutim, posljednja karta se može i pridružiti nekom izlošku, odnosno, zatvaranje nije obavezno. Najnepovoljnija situacija je, kada igrač ostane s samo jednom, ili nekoliko karata u ruci, a
da nije formirao niti jednu Kanastu. On ne smije završiti igru, jer nema uvjet za to, pa nastavlja pasivno igrati, u iščekivanju, da to učini netko od protivnika. Protivnik koristi situaciju i maksimalno produljuje igru. On se trudi, što više puta uzeti cijelu hrpu i sve karte izložiti i priložiti. Na taj način, on može i završiti cijelu partiju ili bar steći odlučujuću prednost. Ova situacija je posebno naglašena, ako igraju samo dva igrača.
Bodovanje
Kada igrač formira bar jednu kanastu, a zatim se oslobodi svih svojih preostalih karata, igra u toj rundi je završena, pa se zbrajaju bodovi iz te runde. Svako zbraja nagrade za svoje formirane kanaste, Crvene Trojke ako su pokrivene, a pobjednik dijeljenja dobiva i +100 nagradnih bodova za Zatvaranje. Poslje toga, igrači skupljaju sve svoje karte sa stola, uključujući i one iz formiranih kanasti, pa zbrajaju bodove u njima i pridružuju ih predhodnim nagradama. Od tog zbroja, oduzima se vrijednost karata, koje su ostale u ruci, a još i po 100 bodova, za svaku nepokrivenu Crvenu trojku (ako igrač nije formirao kanastu). Tako dobiveni zbroj se upisuje i on se odmah zbraja sa njegovim prethodnim rezultatom. Partija traje do 5000 bodova. Ako više igrača prijeđu 5000, pobjednik je igrač sa većim brojem bodova. Posljednja runda se igra obavezno do kraja.
IZVOR: igra-razbibriga.blogspot.com
Da li su vam bila od koristi gore navedena kanasta pravila? Recite nam u komentarima. Zhavaljujemo unaprijed!