Kako ćete hodati gradom je vaš izbor, ali postoje neka osnovna pravila lijepog ponašanja kojih bi se trebali pridržavati. Na ulici ne treba pretjerivati ni u izgledu, ni u odijevanju, ni u vladanju. Treba se prilagoditi općoj slici oko nas, kako ne bismo bili izvrgnuti upitnim ili začuđenim pogledima tisuću prolaznika. To bi bilo i prvo i osnovno pravilo za trenutak kada stupite na pločnik i pođete svojim poslom po gradu. A to obično, svakodnevno hodanje javnim površinama i nije tako jednostavno kako se u prvi mah čini. I tu postoje pravila, naročito za one koji se kreću prenapučenim ulicama velikih gradova, gdje postoje nebrojene mogućnosti za sudare i nesporazume a i za demonstraciju nepoznavanja pravila lijepog ponašanja.

Kao pješak držat ćete se određenog tempa u hodu, ne prebrzo, ne presporo, nećete buljiti u ostale pješake a nećete se ni okretati za njima – čak iako su ženskog spola.
Vaše ponašanje također neće izazivati pažnju ostalih prolaznika: na ulici ćete razgovarati tiho, nećete se smijati glasno, nećete pjevati, zviždati i nastojat ćete da ni na koji način ne ometate normalno odvijanje prometa.
Osnovna pravila lijepog ponašanja za promet pješaka glase:
- Hodajte desno i na pločniku. I kao što vozila pretiču lijevo, usvojite i vi taj propis u pješačkom prometu. Na taj način izbjeći ćete neugodne sudare i guranje i prištedjet ćete neugodnosti i sebi i drugima. Ukoliko i kraj takve predostrožnosti nehotice gurnete nekoga ili se sudarite, ispričajte se pristojno.
- Sa štapom ili kišobranom budite obazrivi – nemojte razmahivati po zraku, jer druge možete povrijediti. Ako hodate s otvorenim kišobranom, nemojte da vam zaklanja vid i pazite da drugima ne smeta.
- Pakete, kovčege, korpe nosite tako da ne smetaju ostalim prolaznicima. Stvari s oštrim bridovima (staklo, pilu i sl.) zamotajte. Skijašima se toplo preporučuje da budu naročito obazrivi, jer skije za njihovim leđima i pri kretanju mogu smetati ostale prolaznike. Najbolje je da skije nosite okomito u ulicama s velikim prometom.
- Pse treba voditi na sasvim kratkoj uzici, kako se remen ne bi pretvorio u neugodnu i opasnu preponu za ostale pješake.
II
- Prometni signali i znaci obavezni su i za pješake. Ako na zabranjenom prijelazu dođe do nesreće, odgovornost prvenstveno pada na pješaka, a ne na vozača. U ulicama s velikim prometom prelazite po mogućnosti po “zebri”, pridržavajući se i ovdje desnog pravca kretanja, što će olakšati i ubrzati prelaz.
- Na ulici se ne jede. Sa sladoledom, pečenim kestenima, kokicama, bombonima i drugim sličnim specijalitetima možete prekršiti propis, ali s voćem, na primjer, sačekajte dok stignete kući.
- Otpatke nećete bacati po ulici, a isto tako ni stare tramvajske karte i razne ulaznice. Za postupak s otpacima voća (naročito s korom od banana) ne objavljujemo nikakve propise u uvjerenju da se strogo pridržavate ranijeg savjeta da na ulici ne jedete voće.
- Ako nekom na ulici nešto padne, dići ćete tu stvar i dodat ćete mu, umjesto da mu dovikujete: “Hej, nešto ste izgubili”. To je, doduše, neobavezan znak pažnje, ali postaje obavezan ako je riječ o ženama ili starijim osobama. Stvari koje nađete na ulici, a ne zna im se vlasnik, predat ćete u uredu za nađene stvari.