U ovoj objavi možete vidjeti recept kako se pravi tijesto za voćne pogače. Ako vas zanimaju još neki najbolji recepti za slatka jela ili slana jela, upišete u pretragu npr. “Recept za pljeskavice” ili “Pljeskavice” i kliknete “Search”.
Jednostavno tijesto za voćne pogače
Sastojci:
25 dkg margarina ili maslaca, 25 dkg šećera, 3 jajeta, prstovet soli, 37 dkg brašna, malo mlijeka; masnoća i brašno za pliticu (tepsiju); 5 dkg šećera za posipanje, 1 omot vanilin šećera.
Priprema:
Pjenasto umiješamo masnoću, šećer i jaja (i bjelanjke i žutanjke). Dodamo sol, brašno i toliko mlijeka da se tijesto dade mazati na namaštenu i brašnom posutu tepsiju, i da teško pada sa žlice. Obložimo ga trešnjama, režnjevima kajsija, bresaka, polovicama šljiva ili nekim drugim voćem. Pečemo u srednje vrućoj pećnici, a zatim tijesto, još toplo, pospemo šećerom i izrežemo u kriške. Ako je voće veoma sočno, pospemo ga još šakom finih mrvica, tako da voćni sok ne smoči tijesto.
Pročitaj još: Šećeri
Šećerima se nazivaju probavljivi ugljikohidrati. Riječ šećeri namjerno se upotrebljava u množini, jer postoje mnoge vrste. Dijele se na temelju broja jedinica od kojih se sastoje.
Probavljivi ugljikohidrati se probavljaju u tijelu i daju neophodnu energiju nakon izgaranja (4 kcal/g). Neprobavljivi ugljikohidrati, takozvana vlaknasta hrana, ne probavljaju se u probavnom traktu i prema tome ne daju tijelu nikakvu energiju. Međutim, oni su ipak od neprocjenjive vrijednosti.
IZVOR: Wikipedija
Soli
Soli su kemijski spojevi kristalne građe s ionskom vezom građeni od kationa (metalnih atoma) i aniona kiselinskog ostatka. Otopina soli u vodi je elektrolit, tj. provodi električnu struju. Nazivi soli izvode se od imena metala i imena kiseline od koje je sol nastala (npr. natrijev klorid – NaCl – od kloridne kiseline – HCl). Soli se izvode iz kiselina i građene su od: metala i kiselinskog ostatka. Soli su čvrste tvari, različito rastvorljive u vodi.
IZVOR: Wikipedija