U ovoj objavi možete vidjeti recept za kolač od trešanja. Ako vas zanimaju još neki najbolji recepti za slatka jela i slana jela, upišete u pretragu npr. “Recept za biskvit od jabuka” ili “Biskvit od jabuka” i kliknete “Search”.
Jednostavan recept za kolač od trešanja
Sastojci:
25 dkg brašna, 1/2 omota praška za pecivo, 1 omot vanilin šećera, 8 dkg šećera, 1 jaje, 10 dkg maslaca ili margarina; 1/2 kg trešanja, 8 dkg šećera.
Priprema:
Na dasku prosijemo brašno; u brašno nožem umiješamo maslac ili margarin, a zatim dodamo još i druge sastojke koje umijesimo u tijesto. Dio tijesta ostavimo za mrežu, a veći dio položimo u namašten model za torte, pa ga zatim glatkom čašom jednakomjerno izvaljamo. Uz rub, uz strane posude tijesto malo uzdignemo. Po tijestu razmjestimo trešnje, pa ih onda pošećerimo. Od tijesta, koje smo stavili na stranu, napravimo smotke (šipke) i od njih na trešnjama napravimo mrežu. Pečemo 40 minuta na umjerenoj toplini.
Umjesto trešnjama, kolač možemo posuti i drugim voćem: kajsijama, šljivama, obranim ribizom ili borovnicama.
Pročitaj još: Brašno
Brašno je proizvod uzastopnoga mehaničkog usitnjavanja (mljevenja) i prosijavanja zrna žitarica, leguminoza, gomolja, sjemena uljarica, ostalih prehrambenih sirovina i začina te drugih tvari. S prehrambenog stajališta brašno je poluproizvod koji služi kao osnova sirovina za proizvodnju kruha, peciva, keksa, tjestenina i slastica ili kao dodatak u pripremi jela.
Na tržištu se pojavljuje pod različitim nazivima, koji ukazuju na podrijetlo, proizvodni postupak ili namjenu.
IZVOR: Wikipedija
Šećer
Šećer je opći pojam za klasu kristalnih ili praškastih hemijskih supstanci karakterističnog slatkog ukusa, od kojih se većina koristi u ishrani. Oni su po hemijskom sastavu ugljikohidrati, sastavljeni od atoma ugljika, vodika i kisika. Postoje različite vrste šećera derivirane iz različitih izvora. Šećeri se klasificiraju kao monosaharidi, disaharidi i trisaharidi. Najjednostavni šećeri nazivaju se monosaharidi, a uključuju glukozu (također poznatu i kao dekstrozu), fruktozu i galaktozu. Granulirani ili stoni šećer koji se najčešće koristi u ishrani je saharoza (C12H22O11), koja spada u disaharide. U organizmu, saharoza se hidrolizira u fruktozu i glukozu. U druge disaharide spadaju maltoza i laktoza (mliječni šećer). Osim šećera, i druge supstance također imaju sladak ukusa, ali se hemijski značajno razlikuju od ugljikohidrata, te se ne ubrajuju u šećere. Neki od njih se koriste kao niskokalorična zamjena za šećer, poput umjetnih zaslađivača.
IZVOR: Wikipedija