Recept za cvjetni kolač

Recept za cvjetni kolač - Najbolji recepti za slatka jela
Brzi recept za cvjetni kolač

U ovoj objavi možete vidjeti recept za cvjetni kolač. Ako vas zanimaju još neki najbolji recepti za slatka jela ili slana jela, upišete u pretragu npr. “Recept za paprikaš” ili “Paprikaš” i kliknete “Search”.

Jednostavan recept za cvjetni kolač

Sastojci:

Tijesto: 15 dkg običnog sira, ne suviše mokrog, 6 žlica mlijeka, 8 žlica ulja, 7 dkg šećera, 1 omot vanilin šećera, prstovet soli, 30 dkg brašna, 1 omot praška za pecivo; masnoća za model.

Nadjev: 3 dkg maslaca ili margarina, 5 dkg šećera, 1 omot vanilin šećera, 15 dkg grožđica, 10 dkg oljuštenih badema.

Priprema:

Izgnjetemo sir, pomiješamo ga s mlijekom, uljem, šećerom, vanilin šećerom i solju. Žlicu po žlicu dodajemo polovicu prosijana brašna s praškom za pecivo. A sa preostalom poovicom brašna umijesimo tijesto.

Tijesto razvaljamo u pravokutnik, velik približno 50 x 40 cm. Namažemo ga umekšanom masnoćom i pospemo ga mješavinom šećera, vanilin šećera, probranih i opranih grožđica i isjeckanih badema. Tijesto savijemo po uzdužnoj strani. Smotak režemo na 15 komada. S prerezanom stranom prema gore te komadiće naslažemo u namaštenu nisku posudu (pliticu) ili u model za torte sa približnim promjerom od 25 cm. Vrh namažemo mlijekom. Uz srednju toplotu pečemo 40 do 50 minuta. Pečen kolač izgleda kao da je sastavljen od cvjetova i veoma je dekorativan.

Pročitaj još: Badem

Badem (bajam, mindul, mjendul, mendula, mendul, omiendul, lat. Prunus amygdalus; sinonimi: Prunus dulcis, Amygdalis communis) je drvenasta biljka iz porodice ružovki (Rosaceae), jestive jezgre ploda.

Opis biljke

Biljka dosegne visinu od 4 – 9 m, s bijelo-ružičastim cvjetovima i koštuničavim plodovima. Potječe s Bliskog Istoka, gdje je kultiviran još u starom vijeku (3000. – 2000. pr. Kr.), a proširena je po cijelom Sredozemlju s velikim brojem sorata različite dobi dozrijevanja i tvrdoće ljuske. Poznat je i badem s mekom korom (mekoč).

U nas se uzgaja u primorskoj Hrvatskoj, a kasno cvjetajuće sorte i u nekim kontinentalnim predjelima.

Plod

Postoje dvije osnovne podvrste:

  • gorki badem (Amygdalus amarus; koristi se u alternativnoj medicini)
  • slatki badem (koristi se za prehranu, posebno kod izrade kolača)

IZVOR: Wikipedija

Možda će vas zanimati i ovo: