
U ovoj objavi možete vidjeti recept za pletenice. Ako vas zanimaju još neki najbolji recepti za slana jela ili slatka jela, upišete u pretragu npr. “Recept za ledene kocke” ili “Ledene kocke” i kliknete “Search”.
Jednostavan recept za pletenice
Sastojci:
– 30 g kvasca
– malo soli
– 300 ml mlijeka
– 1 jaje + 1 bjelanjak
– 720 g brašna
– 6 velikih žlica šećera
– 100 ml ulja
– 1 žumanjak za premaz
Priprema:
Zagrijati mlijeko da bude mlako i staviti u posudu u kojoj će vam mirovati tijesto. Sada dodati kvasac i šećer i sve izraditi da se sjedini (istopi). Dodati 1 cijelo jaje, 1 bjelanjak, mali prstohvat soli i opet sve izraditi. Umijesiti brašno i ulje pa napraviti da bude glatko tijesto. Nakon toga ostaviti da masa malo odstoji.
Sada na površinu pospite 1 žlicu brašna i stavite testo, te ga podijelite na 9 dijelova. Opet, svaki dio dalje podijelite na tri dijela i valjajte na uske valjke otprilike 12 cm, pravite oblik pletenice i na krajevima malo pritegnite da se tijesto prilijepi. Stavljajte ih u posudu koja je obložena papirom za pečenje. Pokrijte pletenice kuhinjskom krpom i ostavite ih na toplom. Sada ih premažite žumanjkom, uključite pećnicu da se zagrije na 210 stupnjeva C i stavite pletenice da se peku dok ne dobiju zlatno-smeđu boju.
Pročitaj još: Brašno
Brašno je proizvod uzastopnoga mehaničkog usitnjavanja (mljevenja) i prosijavanja zrna žitarica, leguminoza, gomolja, sjemena uljarica, ostalih prehrambenih sirovina i začina te drugih tvari. S prehrambenog stajališta brašno je poluproizvod koji služi kao osnova sirovina za proizvodnju kruha, peciva, keksa, tjestenina i slastica ili kao dodatak u pripremi jela.
Na tržištu se pojavljuje pod različitim nazivima, koji ukazuju na podrijetlo, proizvodni postupak ili namjenu.
IZVOR: Wikipedija
Kvasac
Kvasci su eukariotski mikroorganizmi koji su svrstani u carstvo gljiva, s oko 1500 vrsta koje su trenutačno opisane; oni dominiraju u gljivičnoj različitosti oceana. Većina ih se razmnožava aseksualno, tj. pupanjem, iako postoji i nekolicina koji se razmnožavanju binarnom diobom. Kvasci su jednostanični organizmi, iako neke vrste skupa s kvascima mogu postati višestaničnim organizmima stvaranjem niza povezanih pupnih stanica. Veličina kvasaca može uvelike varirati, jer njihova veličina ovisi o vrsti, no u prosječnim mjerenjima bili su veliki od 3 do 4 µm u promjeru, iako neki kvasci mogu doseći preko 40 µm.
IZVOR: Wikipedija