Značenje riječi Fiksizam

Značenje riječi Fiksizam - Šta znači riječ Fiksizam
Saznajte značenje riječi Fiksizam

Ispod možete pročitati šta znači riječ Fiksizam, odnosno značenje riječi Fiksizam. Ako vas zanima još značenja pojedinih pojmova, upišite u pretragu npr. “šta znači riječ Figura” ili “Značenje riječi Figura” ili samo jednu riječ određenog pojma i kliknite “Search”. Ako vas zanima, možete pročitati nešto o svakoj sedmoj godini.

Kratko značenje riječi Fiksizam

Fiksizam je pojam koji znači učenje da su sve biljne i životinjske vrste stvorene isto kao što sada izgledaju. Neke su vrste izumrle, ali nisu mogle nastati nove vrste, niti su mogle nastati promjenom iz prijašnjih vrsta. Fiksizam je suprotnost evolucionizmu.

Pročitaj još: Definicija

Definicija je sud kojim se nedvosmisleno utvrđuje sadržaj, opseg i doseg nekog pojma.

U matematici, za svaki matematički pojam postoji definicija, osim za pojam skup. Skup se uzima kao pojam koji je sam po sebi jasan i to je osnovni matematički pojam.

U logici, definicija (lat. definitio: ograničenje, određenje) je izraz kojim se određuje sadržaj nekog pojma točno i jednosmisleno s pomoću najbližega višega rodnog pojma (genus proximum) i specifične razlike (differentia specifica). Sasoji se od definienduma (onog što definira) i definiensa (onoga čime se definira). Definicija ne smije biti cirkularna, pojam koji se javlja u definiendumu; ne smije se pojaviti u definiensu.

Na području leksikografije i enciklopedike, definicija je neizostavni dio svakog leksikografskog i enciklopedičkog članka. Od glave članka odvojena je zarezom, nema pomoćnog glagola niti uputnica. Rabe se samo poznati pojmovi ili pojmovi koji su objašnjeni pod tim nazivom u djelu.

U širem smislu, definicija je svaki izraz koji pobliže određuje ili objašnjava značenje riječi ili fraze.

IZVOR: Wikipedija

Evolucionizam

Evolucionizam je termin koji se koristi (često pogrdno) kada se spominje Teorija o evoluciji. Značenje naziva se mijenjalo tijekom vremena kako je proučavanje evolucije napredovalo. U 19. stoljeću koristio se za opisivanje vjerovanja da su se organizmi promišljeno i namjerno poboljšavali kroz urođenu tendenciju ka progresivnim nasljednim promjenama (ortogeneza). Takvo teleološko vjerovanje je uključivalo i kulturnu i društvenu evoluciju. U 1970-ima pojam neoevolucionizam korišten je za opisivanje ideje “da su ljudska bića nastojala sačuvati poznati stil života, osim ako im promjene nisu nametnuli čimbenici koji su bili izvan njihove kontrole”.

IZVOR: Wikipedija

Možda će vas zanimati i ovo: