Strip Zagor, poznat i kao Zagor – Duh sa sjekirom, je kultni italijanski strip koji je stvoren 1961. godine od strane scenarista Serđa Bonelija (pod pseudonimom Guido Nolitta) i crtača Galijena Ferija (Gallieno Ferri). Strip je dio bogate produkcije italijanskog Bonelli izdavača, koji je poznat po mnogim klasičnim serijalima poput Teksa Vilera (Tex Willer) i Dilana Doga (Dylan Dog).

Strip Zagor u radnji i glavnim temama
Zagor se dešava u izmišljenom američkom pograničnom području Darkvudu u prvoj polovici 19. stoljeća. Zagor je nadimak glavnog junaka, čije pravo ime je Patrik Vajlding (Patrick Wilding). On je moderni “Duh sa sjekirom”, borac za pravdu koji brani mir između domorodačkih plemena i bijelih doseljenika.
Zagor ima snažan osjećaj pravde i često se suprotstavlja zlikovcima, od kojih su mnogi povijesni stereotipi divljeg zapada, kao što su beskrupulozni trgovci, korumpirani vojnici ili nemilosrdni revolveraši. Međutim, strip se također odlikuje elementima fantazije, znanstvene fantastike i horrora, pa se Zagor često suočava sa čudovištima, vanzemaljcima, magovima i drugim natprirodnim pojavama.
Glavni likovi:
Zagor – Glavni junak, vješt u borbi, akrobatici i korištenju svoje vjerne sjekire.
Čiko (Chico) – Njegov vjerni i duhoviti suputnik, meksički avanturist sa velikim apetitom. Često je komični element u stripu.
Zašto je popularan:
Jedinstveni spoj žanrova: Kombinira vestern, avanturu, fantaziju i horror.
Humanističke vrijednosti: Naglašava važnost tolerancije, pravde i očuvanja mira.
Ikonični junaci: Zagor i Čiko su postali omiljeni likovi širom svijeta, uključujući zemlje bivše Jugoslavije gdje je strip stekao ogromnu popularnost.
Zagor je postao simbol junaka koji se bori za slabije i potlačene, a njegov slogan “Aaahhyaaaak!” je prepoznatljiv širom strip-zajednice.
Pročitaj još nešto više o stripu
Strip je kronološki slijed slika međusobno povezanih radnjom. Strip dolazi od američkog naziva Comic Strip što doslovno znači komična traka. Njegovo postojanje povezano je s pojavom masovnih medija. Iako se pojavljuje kao dodatna zabava za čitatelje novina, ubrzo postaje neovisnim medijem ili, kako se zna kazati, deveta umjetnost.
IZVOR: Wikipedija